top of page

                  Науково-практичний семінар “Реалізація компетентнісно-               орієнтованого  підходу на уроках природознавства у початковій школі”

     Сьогодні у сфері української початкової загальноосвітньої школи відбуваються кардинальні зміни. Розпочалася робота над новими Державними стандартами. Новий зміст освіти заснований на формуванні компетентностей, педагогіці партнерства між учнем, учителем і батьками, дитиноцентризмі передбачає нові підходи у роботі учителя. Концепція „Нової української школи” – ідеологія реформи середньої освіти, почне діяти в 2018 році, але зміни у освітньому просторі не відбуваються стрибкоподібно. Щоб змінити українську школу, має змінитися свідомість та підходи до навчання, бо тільки так може відбутися перехід від принципу трансляції знань до компетентнісного підходу.
Наше анкетування показує, що переважна більшість учителів на запитання:
Що, на Вашу думку, найсуттєвіше вплине на якість природничої освіти у початковій школі?
А. Нові державні стандарти. 2,5%
Б. Нові підручники. 2,5%
Б. Нові підходи до навчання природознавства. 95%
дає відповідь – нові підходи до навчання.
А тому перед вчителем повстає проблема – як перетворити традиційне навчання, спрямоване на накопичення знань, умінь та навиків у процес розвитку особистості дитини; як перейти від формату відтворювання отриманої інформації до формату опанування компетентностей – динамічної комбінації знань, умінь і цінностей, що стануть у нагоді для прийняття рішень у повсякденному житті; як навчити школярів самостійно аналізувати інформацію, критично мислити, швидко адаптуватися до змін, співпрацювати в команді, успішно вирішувати життєві проблеми.
Вирішення зазначеної проблеми, на нашу думку, можливе за поєднання компетентнісного підходу, інтеграційних процесів у змісті початкової освіти, які є не лише запорукою формування цілісних знань про природу, суспільство і культуру за мінімальних затрат зусиль і часу, але й способом розвантаження дитини; застосуванні активних методик навчання (гра, проектна діяльність), які є найбажанішими формами діяльності для дитини, а тому підвищують її мотивацію і стимулюють пізнавальну діяльність. Для реалізації пізнавальної та творчої активності школярів у навчальному процесі сучасний учитель використовує технології, орієнтовані на індивідуалізацію та варіативність освітнього процесу.

• Вчимо не для школи, а для життя. 
• Не лише дати знання, але й навчити вчитися. 
• Навчити орієнтуватися у непростому реальному світіможна, виконуючи практичні, життєві завдання. Це і є компетентнісні завдання. 
• Компетентнісний підхід базується на компетентнісно-орієнтованих завданнях та сучасних освітніх технологіях. 
За підрахунками спеціалістів компанії IBM людина змінює свою спеціальність у середньому 7 разів за час професійної кар’єри. Конкурентоспроможність на ринку праці суттєво залежить від нашої здатності набувати і розвивати вміння, навики, компетентності, які можна використовувати і трансформуватися у різних життєвих ситуаціях. 
Діти, які прийшли у 1 клас на початку тисячоліття, будуть продовжувати свою трудову діяльність приблизно до 2060 року. Яким буде світу всередині XXI століття, важко уявити. І от школа готує учнів до життя, а до якого – і не здогадується. Саме тому варто виховувати у дітей готовність до змін, розвиваючи такі якості як мобільність, конструктивність, вміння учитися. 
Відповідно, принципово змінюється мета освіти. Іншими словами, наша школа потребує зміщення акцентів із знаннєвого на компетентнісний підхід до освіти. 
Семінар відбувається у рамках проекту «ScienceTeacheroftheYear»за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

                                                                                                                                                                     Дарія Біда, 
                                                                                                                         доцент кафедри педагогіки ЛОІППО, 
                                                                                                                         кандидат педагогічних наук,
                                                                                                                         заслужений учитель України

"Професійне зростання вчителя через формування інноваційного                                                                               простору"

1.Відкриття семінару

Завідуюча методкабінетом відділу освіти С.В.Котляренко

2.Презентація ШМО вчителів початкових класів НВК (заступник директора з НВР Л.М. Мінакова)

2.1.  Результативність діяльності ШМО  у віртуальних виставках , конкурсах, педагогічних читаннях (вчитель початкових класів, керівник ШМО В.О.Янько – обласна виставка “Освіта Запорізького краю-2015”;

вчитель початкових класів Т.А.Бізенкова- Всеукраїнський конкурс відеоматеріалів “Фізкультурні хвилинки на уроках в 1-4 класах”;вчитель початкових класів Г.М.Апілат – районний етап методичного фестивалю “Урок XXI сторіччя”; вчитель початкових класів Л.В.Прозорова –Всеукраїнський конкурс“Моральний вчинок”(екопроект);

 

3.Положення про обласну виставку

 «Освіта Запорізького краю 2016»

   Живогляд Н.І. вчитель початкових класів

   Водянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 ім. Ф.О.Окатенка

  4. Аналітична довідка «Про підсумки управлінської діяльності керівників ЗНЗ по забезпеченню державних вимог щодо рівня знань, умінь, навичок учнів початкової школи (4 клас) та об’єктивність оцінювання знань учнів, вчителями початкових класів з української мови за   результатами державної підсумкової атестації (Решетова Т.І. член експертної комісії.)

 4.1. Аналітична довідка «Про підсумки управлінської діяльності керівників ЗНЗ по забезпеченню державних вимог щодо рівня знань, умінь, навичок учнів початкової школи (4 клас) та об’єктивність оцінювання знань учнів, вчителями початкових класів з математики за результатами державної підсумкової атестації ( Ястребова Л.П. член експертної комісії)

4.2. Аналіз результатів ДПА з української мови 4 клас (Мінакова Л.М. вчитель початкових класів НВК «Дитячий садок ЗОШ І-ІІІ ступенів»)

5. Навчально-методичне забезпечення початкової школи на 2015 – 2016 н.р. Методичні рекомендації МОН України від 26.06.2015 р. № 1/9-305 «Про вивчення базових дисциплін у 2015-2016 н.р. в початковій школі»( Буряк Л.Ф. заступник директора з НВР Водянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 ім. Ф.О.Окатенка)

5.1. Новації в навчально-виховному процесі в 1 класі ( Савеленко Т.І. керівник РЦМК вчителів 1 класів, вчитель початкових класів Водянської  ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 ім. Ф.О.Окатенка).

 

5.2.Новації в навчально-виховному процесі в 2 класі Живогляд Н.І. керівник РЦМК вчителів 2 класів,вчитель початкових класів Водянської ЗОШ І-ІІІ ступенів  № 1 ім. Ф.О.Окатенка.

5.3.Новації в навчально-виховному процесі в 3 класі Сидельникова С.В. керівник РЦМК вчителів  3 класів, вчитель початкових класів Водянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 ім. Ф.О.Окатенка.

5.4. Новації в навчально-виховному процесі в 4 класі  Коваленко Т.Г. керівник РЦМК  4 класів, вчитель початкових класів Водянської  ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 ім. Ф.О.Окатенка.

5.5.Методичні рекомендації щодо заповнення  Класного журналу в 1-4 класах , згідно Інструкції затвердженої наказом МОН України  від  08.04.2015 № 412, зареєстрованого в  Міністерстві юстиції України 27.04.2015 р.№ 472/26917.

6.Презентація творчої лабораторії ЗДНВР Новодніпровської ЗОШ І-ІІІ ступенів “Мої методичні відкриття” (заступник директора з НВР Соловйова О.М. )

7.Підведення підсумків:

Завідуюча методкабінетом відділу освіти С.В.Котляренко.

bottom of page