Мої учні - моє натхнення
Сайт вчителя початкових класів
Лілії Прозорової
Вступ
" Школа майбутнього - це місце де дитині перш за все цікаво."
Сер Кен Робінсон, міжнародний радник у сфері освіти.
В умовах посиленого росту об’єму інформації певні знання людства швидко "старіють" і стають непридатними для прогресивного застосування. В суспільстві виникає потреба в особистостях, що мають нестандартне мислення, здатних до самореалізації та саморозвитку. Такі люди можуть запропонувати нове у соціальне і виробниче життя, у культуру народу.
Основна ідея Національної доктрини розвитку освіти України в ХХІ столітті полягає в тому, щоб кожен учень незалежно від природних здібностей почувався особистістю, яка вільно реалізує свої схильності та здібності. Закон України «Про загальну середню освіту» стверджує: «Завданням загальної середньої освіти є формування особистості учня, …розвиток його здібностей й обдарувань».
У контексті майбутніх змін очільник міністерства освіти Лілія Гриневич постійно наголошує на тому, що « … Учнів потрібно навчити вмінню критично мислити, аналізувати, працювати в команді, тому, що нашим дітям необхідна освіта для життя. І це головна мета нової української школи». «Школа повинна пропонувати різноманітні можливості для розвитку особливих талантів у людей, знаходити, у чому вони можуть бути успішні, і підготувати до життя у світі, що постійно змінюється…», - наголосила Лілія Гриневич під час свого виступу на Світовому освітньому форумі, що відбувся у Лондоні.
Саме модернізація змісту, методів і підходів, що здійснюються в системі освіти, дає змогу реалізовувати головні завдання — формувати продуктивне мислення, розвивати допитливість, креативні здібності, тощо.
Мета досвіду: проаналізувати резерви технологій розвитку дивергентного мислення; дослідити результат впровадження у навчальну діяльність нестандартних завдань для розвитку дивергентного мислення та формування продуктивної діяльності молодших школярів в умовах творчого тандему вчителя й учнів.
Провідна ідея: використання під час групової навчальної діяльності технологій розвитку дивергентного мислення забезпечують формування особистості, спроможної самостійно і креативно мислити, працювати в команді й приймати спільне рішення, бачити проблему, знаходити шляхи її вирішення та приймати нестандартні рішення.
Актуальність теми обумовлена загостренням протиріччя між необхідністю забезпечувати якість початкової освіти й неможливістю вирішити це завдання традиційним шляхом за рахунок подальшого збільшення обсягу інформації, що підлягає засвоєнню.
Труднощі, з якими стикаються учні у своїй розумовій діяльності, пояснюються головними чином тим, що й досі в школі панує стихійне оволодіння розумовими операціями. Традиційна система освіти орієнтована, здебільшого, на механічне відтворення фактів, а міжнародні дослідження наочно продемонстрували, як недостатньо вміють діти і дорослі користуватися своїми знаннями у повсякденному житті. Саме PISA – Програма міжнародного оцінювання учнів (Programme for International Student Assessment) є унікальним проектом, який дає можливість оцінити компетентності учнів із читання, математики та природничих дисциплін, прямо не пов’язані з оволодінням шкільними програмами, а також здатність генерувати нові ідеї, розвивати власну систему знань, застосовувати її для вирішення актуальних, особистісно й суспільно значущих проблем.
Джон Моравець, американський дослідник, письменник і футуролог ввів в освіті поняття – “Knowmad society”- номадичне суспільство, суспільство версії 3.0, яке живе інноваціями і в інноваціях. “Knowmads” (номади) – це креативні, творчі, винахідливі люди, які можуть працювати будь-де, будь з ким і в будь-який час і мають навички майбутнього. Якими ж є ці навички, що сприятимуть розвитку суспільства 3.0 та інноваціям? Згідно з дослідженнями Світового економічного форуму, у 2020 році люди повинні володіти такими вміннями як:
1.Комплексне багаторівневе рішення проблем (Complex problem solving).
2. Критичне мислення. (Critical thinking)
3. Креативність у широкому сенсі. (Creativity)
4. Вміння керувати людьми. (People management)
5. Вміння вести переговори (Negotiation)
6. Взаємодія з людьми. (Coordinating with others)
7. Ємоційний інтелект. (Emotional intelligence)
8. Формування власної думки та прийняття рішень. (Judgment and decision-making)
9. Клієнтоорієнтованість (Service orientation)
10. Гнучкість розуму (Cognitive flexibility)
За британський теоретиком освіти Кеном Робінсоном, школи повинні розкривати у дітей творчі здібності, а не придушувати їх. Саме дивергентне мислення — це обов'язкова умова для творчості. Розвивати дивергентне мислення — це значить розвивати здатність знаходити безліч можливих рішень і по-різному інтерпретувати умову завдань. Це здатність залучати й використовувати інформацію одночасно з різних галузей знань, часто, на перший погляд, несумісних. Це, в тому числі, й нестандартне, гнучке мислення, що виходить за межі загальноприйнятих стереотипів. Когнітивна гнучкість - це здатність розуму швидко перемикатися з однієї думки на іншу, а також обмірковувати кілька речей одночасно.
Міжнародний радник у сфері освіти Кен Робінсон зазначив, що при підведенні підсумків експерименту на дивергентне мислення серед дітей від трьох до п'яти років «геніями» дивергентного мислення виявилися 98%. Через п'ять років учені опитали тих же дітей, їм було вже по 8-10 років, і видатні результати показали тільки 32%. Ще через п'ять років їх залишилося 10%. Провівши тести серед дорослих людей, вчені виявили лише 2% людей, здатних до дивергентного мислення. Тобто школа сьогодні не сприяє розвитку креативності дітей, їхньому вмінню відшукувати у своїх помилках раціональне зерно.
2. Теоретичні основи розвитку дивергентного мислення.
Психологічна концепція дивергентного мислення.
3. Особливості та ознаки дивергентного мислення.
5. Використання дивергентних вправ на уроках української мови.
Поради педагогам щодо розвитку творчих здібностей обдарованих учнів.
8. Додатки.