top of page

Використання дивергентних вправ на уроках української мови

            Спираючись на  положення державного стандарту початкової загальної освіти та відповідно до оновлених програм, пропоную до розгляду різновид творчих різнорівневих  вправ з української мови для розвитку мовлення, уваги,  конвергентного (стандартного, логічного) та дивергентного (нестандартного) мислення в учнів початкових класів. В авторському збірнику «Плекаю мову солов’їну…» (Додаток 1.)  спеціально підібрані вправи і завдання для подолання  стереотипів та шаблонів мислення:

1. Розвиток  дрібної моторики рук з  «віршиками – примовками».

2. Гра «Складалочка».

3. Вправа «Задом наперед».

4. «Віршик з піраміди».

5. «Шифрувальники».

6. « Кольорові  завдання.

 -   Робота з кольоровими складами.

 -   Робота з кольоровими словами.

 -   Робота з кольоровими словосполученнями.

 -   Робота з кольоровим текстом.

 7. Візуалізація інформації:  « Як запам’ятати наголос в словах».

 8. Ілюстровані  «вірші – добавлянки» для кмітливих школярів.

 9. Завдання до тексту «віршів – добавлянок».

 10. Використання казок-презентацій під час навчально-виховної  діяльності.

       Основне завдання курсу «Українська мова» - це навчити дитину висловлюватись у будь якій ситуації. Під час узагальнення тем « Звуки і букви», «Текст», «Слово», «Речення», «Частини мови» доречно використовувати в якості мовленнєвого матеріалу казки - презентації про тварин. Такі тексти приваблюють дітей, надихають їх на творчість, сприяють активному діалоговому  навчанню. Завдяки казці-презентації,  учитель має можливість додатково працювати з обдарованими учнями та зі школярами всіх рівнів знань, пропонуючи їм завдання за вибором. Підібрані завдання до тексту казки дозволяють готувати учнів до конкурсів, олімпіад, ДПА, тощо. Текст казки можна використати для всіх видів мовленнєвої діяльності: аудіювання, читання, говоріння – монологу й діалогу, для створення мовленнєвих ситуацій у спілкуванні. Учитель має змогу удосконалювати навички виразного читання школярів та в повній мірі використовувати виховний потенціал текстів. Діти, працюючи над творами, вчаться визначати не позитивного і негативного героя, а аналізувати вчинки дійових осіб. Тим самим учні  усвідомлюють, що будь-хто може змінитися на краще.  

11.  Ілюстрована «Зимова казка» з різнорівневими завданнями.

12.  Ілюстрована «Весняна казка».

13.  Компетентнісні завдання.

      Яскраве слово вчителя – зразок для дитини. Використовуючи на уроках свої авторські вірші, я помітила, що діти стали більш уважними, креативними, допитливими. Переставити у віршах рядки місцями, замінити деякі слова, щоб дитина змогла виправити помилку, добираючи риму, тощо… Головне це спільна праця з дітьми.  Уроки  з літературного читання, української мови, основ здоров’я , математики, екології можна перетворити на цікаву виставу, в якій діти не глядачі, а дійові особи. Творчий тандем учителя з учнями вважаю основою своєї педагогічної діяльності. На мою думку, навчити дитину мислити – це ключове завдання кожного педагога. 

      Цій меті сприяють діалогове, групове та проблемне навчання, діяльнісний метод, а також «сторітелінг» - технологія  подання інформації у вигляді цікавої історії.

      Поряд з вимогами Державного стандарту й концепції «Нової школи», завжди буде стояти дитяче бажання проявити себе у творчій діяльності. Наша задача допомогти дитині реалізувати її вроджену креативність, перетворюючи шкільне життя на  активну практичну діяльность патріотичної та екологічної спрямованості. 

 

      В авторському збірнику "Творчий тандем"  ( Додаток 2.)  зібрано розробки нестандартних уроків, вірші, тексти до фізхвилинок, що сприяють цій меті:

  1. Урок-вистава «Букву «Ї» вивчаємо, з козаками граємо!».

  2. Екологічний творчий проект: «Заміни лампи – зміни світ".

  3. Екологічна казка "Світлик і Люмик поспішають на допомогу".

  4. Урок-подорож «Подорож кмітливого Прикметника містами України».

  5. Самоаналіз до уроку.

  6. Авторські вірші.

  7. Фізхвилинки.

       Завдяки цікавим творчим проектам та нестандартним урокам ми, вчителі, повинні підвищувати рівень  інформованості  учнiв  про рацiональне використання води й усіх природних ресурсів. Зробити звичкою навичку ефективно використовувати електроенергiю, тому, що це основне вирiшення проблеми iї економii, скорочення викидiв парников газiв, та попередження змін клімату. Формуючи екологічну компетентність, сучасний світогляд та  систему   початкових знань щодо переваг  прогресивних технологій енергоефективного освітлення, ми виховуємо справжнього патріота своєї країни й розумного жителя планети. Дитина в процесі роботи набуває комунікаційну та громадянську компетентності, вчиться культурно спілкуватися у своєму колективі, з жителями міста, проявляючи громадянську позицію.  У процесі такої діяльності активно розвивається дивергентне мислення – обов’язкова умова розвитку креативності.                 

      Системний підхід до реалізації цих проектів дозволяє використовувати міжпредметні зв’язки,  життєвий досвід учнів, залучати батьків до спільної праці з дітьми, що сприятливо впливає на міжособистісні стосунки, вміння працювати в команді й приймати спільне рішення, а значить наближає нас до втілення в життя програми «Нова школа».

      Ш. Амонашвілі казав: «У кожній дитині – образ Творця, але саме Творцеві потрібен помічник, який побачить у ній цей образ". Закликаю всіх учителів працювати так, щоб кожна дитина згадувала школу як місце, де  розквітає душа, народжуються думки, ідеї і дитинство не закінчується ніколи…

    Мета освіти – допомогти учням максимально зрозуміти навколишній світ і проявити свої внутрішні таланти для того, щоб реалізувати себе як особистості й стати активними громадянами своєї країни.                                                                                                                                         

6.  Результативність досвіду.

 7.  Висновки та рекомендації.    

      Поради педагогам щодо розвитку творчих здібностей  обдарованих учнів.

8.  Додатки.

9. Рецензія на досвід.

bottom of page