Мої учні - моє натхнення
Сайт вчителя початкових класів
Лілії Прозорової
Висновки та рекомендації
Спостерігаючи за сформованістю в учнів інтелектуальних умінь, умінням ставити проблеми й вирішувати їх, здатністю вільно виходити за рамки засвоєного, виявляючи при цьому різні способи вирішення проблеми, можу зробити висновок, що учні почали успішніше справлятися з навчальною роботою, не відчуваючи при цьому перевантаження.
Таким чином, досвід із застосування технологій розвитку дивергентного мислення та нестандартних завдань у навчально-виховному процесі показує, що під час навчання із застосуванням технології розвитку дивергентного мислення учні оволодівають уміннями:
- аналізувати ситуацію;
- обговорювати проблему та приймати рішення;
- обґрунтовувати свою відповідь;
- ставити чіткі запитання і давати на них змістовні відповіді;
- відшуковувати причинно-наслідкові зв’язки, порівнювати,
прогнозувати;
- аргументовано оцінювати діяльність.
Виконання дивергентних завдань вимагає від учнів більш відкритого
типу мислення, розвиває в них уміння бачити проблему з різних ракурсів,
знаходити нові незвичні комбінації, здатність змінювати стандартну спря-
мованість мислення.
Активна розумова діяльність, що здійснюється під час виконання дивергентних завдань, розвиває інтелектуальну інтуїцію. Чим більше учні виконують дивергентних завдань, тим швидше відбувається «відгадування» задумів вчителя, які запропоновані в конкретному завданні. При виконанні дивергентних завдань учень оцінює інформацію під різними кутами зору, з різних позицій, а також конкретизує, доповнює, розвиває, систематизує, комбінує її.
Систематичне використання завдань, що розвивають дивергентне мислення, сприяє розвитку уміння користуватись найважливішими розумовими операціями: аналізом і синтезом, порівнянням, узагальненням; при цьому інтенсивно вдосконалюються вміння здійснювати розумові дії, а сам процес учіння з боку учня набуває самосвідомості та самостійності. Доречно пропонувати учням онлайн-підготовку до інтелектуальних конкурсів та ДПА. Цікаві завдання сприяють свідомому засвоєнню знань і бажанню поділитися успіхами з однокласниками.
Тренувальні майданчики - сучасна допомога учням задля їхнього саморозвитку та самореалізації. Залучення батьків до подій у класі й додаткові консультації за допомогою нашої Інтернет-сторінки позитивно впливають на стосунки у родинах.
Поради педагогам щодо розвитку творчих здібностей обдарованих учнів
-
Цікаві думки учнів коментуйте, оцінюйте, підкреслюйте їхню оригінальність і важливість.
-
Підтримуйте інтерес учнів до нового.
-
Ніколи не відкидайте учнівської точки зору. Навчайте дітей коментувати свої думки.
-
Не вимагайте запам'ятовувати схеми, таблиці, формули, однобічне рішення, якщо є багатоваріантні способи. Навчайте дітей проводити логічні та зорові паралелі між уже знаним і новим.
-
Намагайтеся постійно створювати в дитячому колективі творчу атмосферу. Учні мають знати, що їхні творчі пропозиції та думки викликають захоплення та визнані іншими.
-
Навчайте учнів цінувати свої думки та фіксувати їх на папері.
-
Розвивайте в обдарованому учневі терпимість та впевненість. Запобігайте проблемі часом агресивного ставлення до здібних дітей з боку однолітків.
-
Запобігайте почуттю страху.
-
Підтримуйте та стимулюйте ініціативу, самостійність дітей. Постійно пропонуйте проекти, які можуть їх захопити.
-
Створюйте проблемні ситуації, які потребують альтернативного розв'язання.
-
У навчальному закладі запроваджуйте періоди творчої активності, адже саме в цей час виникає багато творчих ідей.
-
Розвивайте критичне й дивергентне (нестандартне) мислення школярів, завдяки яким виникають оригінальні рішення. Творчим людям зазвичай властиво дивергентне мислення. Вони схильні утворювати нові комбінації із елементів, що не мають на перший погляд нічого спільного.
-
Навчайте дітей завершувати почате.
-
Будьте для дітей прикладом у творчості.
8. Додатки.
Використані джерела:
1. Кульчицька О. І. Дивергентне мислення як умова розвитку творчості дітей молодшого шкільного віку // Обдарована дитина, 1999, № 1, С. 2-7.
2. А.Кроуфорд, В. Саул, С.Метьюз, Д Макінстер. Технології розвитку критичого мислення учнів. Київ «Плеяди» 2006
3. Сирцова О. М. Візуалізація інформації як засіб підвищення ефективності навчального процесу на уроках дисциплін суспільно-гуманітарного циклу. Основні орієнтири розвитку системи освіти Запорізької області у 2016–2017 навчальному році. Методичні рекомендації частина І Науково-методичне забезпечення діяльності закладів освіти. Кругозір Запоріжжя 2016.
4. PISA. Програма міжнародного оцінювання учнів : [Інформаційні матеріали] : [буклет] / укладачі Т. Вакуленко, С. Ломакович; Український центр оцінювання якості освіти. – К., 2016. – 36 с.
5. Концепція "Нової української школи"
Інтернет-джерела:
6. http://yakistosviti.com.ua/uk/6-vazhlivikh-tez-Kena-Robinsona-pro-osvitu-
8. http://www.sncmedia.ru/career/rabota-budushchego-10-navykov/